MÜHENDİSLİK VE DOĞA BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

1. Uluslararası Yer Altı Zenginlikleri ve Enerji Konferansı

10.10.2016

Fakültemiz Öğretim Üyelerinden Doç Dr. Nureddin TÜRKAN’ın sunumu ilgi çekici başlıklar arasında haber yapıldı.

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinden Doç Dr. Nureddin TÜRKAN 6-8 Ekim 2016 tarihleri arasında Yozgat Bozok Üniversitesinde düzenlenen "1. Uluslararası Yer Altı Zenginlikleri ve Enerji Konferansı" na katılarak üniversitemiz BAP birimince desteklenen bir projede geliştirilen kurşuna alternatif yeni nesil gama radyasyonu zırhlama malzemesi üzerine bir sözlü sunum yaptı. Yapılan sunum, kampüs haber web sitesinde “İlgi çekici başlıklar” arasında sayılarak haber yapıldı. 

           

Haberde “Kurşun gibi geleneksel malzemelere alternatif daha hafif ve ucuz olan yeni bir gama radyasonu zırhlama malzemesi; Vemikülit ve Borax karışımlı malzemeler (İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden-Doç. Dr. Nureddin TÜRKAN)” şeklinde yapılan haberde diğer ilgi çekici başlıklar şöyle sıralandı;

-Yozgat İlindeki Mineral Kaynaklarının Potansiyeli,

-Türkiye’de Güneş Enerjisinin kullanımı,

-Dünden Yarına (Yozgat) Temrezli Uranyum Madeni Çıkarma Projesi,

-Yeraltı su kaynaklarının kalitesini etkileyen faktörlerin Türkiye’deki kaynaklara etkisi,

-Türkiyede gelecekteki Muhtemel Nükleer Güç Santrali Türleri ve Nükleer Enerji 

 Teknoloji Politikaları

Yozgat'ta ilki gerçekleştirilen ve uluslararası olma özelliği taşıyan konferansa yurt içi ve yurt dışından katılım sağlayan alanında uzman 120'ye yakın akademisyen katıldı. Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansta Nükleer Fizik, Alternatif Enerji Kaynakları, Enerji Hammaddeleri, Maden Yatakları ve Çevre konularında 80 tanesi sözlü ve 19 tanesi poster olmak üzere toplam 99 bildiri sunuldu. Bu toplantı ile birlikte, ilk kez fizikçiler ve jeologlar bir araya geldiler. Konferansa değişik üniversitelerden öğretim üyeleri, araştırmacılar ve öğrenciler katıldı.

Konferansa Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru, Ankara Üniversitesi Jeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Şükrü Koç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Abdülkerim Yörükoğlu, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Murat, Türkiye Elektrik Üretim İletim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ayerden, Afjet A.Ş. Genel Müdürü Dr. Yusuf Ulutürk ile değişik üniversitelerden öğretim üyeleri, araştırmacılar ve öğrenciler katıldı.

Konferansa Yozgat civarındaki yer altı madenleri, jeotermal kaynaklar ve son yıllarda önemli oranda var olduğu belirlenen uranyum kaynakları nazara verilerek enerji kaynaklarının kullanımına ve ülke ekonomisinde değerlendirilmesine sahip çıkılması gerektiği vurgulandı. Bunun gerçekleşmesinde akademisyenlere, siyasilere ve idarecilere büyük görev düştüğü dile getirildi. Ülkemizin jeopolitik ve stratejik konumu nedeni ile önemli bir yerde bulunduğu, var olan yer altı ve yer üstü zenginlikleri ile ve ayrıca sahip olduğu genç nüfus ve tarih birikimi ile bölgenin lideri olabilecek potansiyelde olduğu belirtilerek, bu zenginlikler kullanıldığında Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alabilme potansiyeline sahip olduğu ifade edildi. 

Haberin linki için http://www.kampushaber.com/1-uluslararasi-yer-alti-zenginlikleri-ve-enerji-konferansi-sona-erdi/5936/  tıklayın.