Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

UZAKTAN EĞİTİM ile İlgili Önemli Duyuru

21.03.2020

Öğrencilerimizin dikkatine,

YÖK Başkanlığının 18.03.2020 tarihli açıklaması doğrultusunda üniversitelerde uzaktan eğitimin 23.03.2020 tarihinden itibaren başlatılmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda üniversitemizde uzaktan eğitimin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için gerekli çalışmalar ivedilikle yapılmıştır.

Üniversitemizin uzaktan eğitim için hâlihazırda kullandığı UZEM altyapısının yanı sıra, EDMODO öğrenme yönetim sistemi ve ZOOM sanal sınıf oluşturma uygulamaları kullanılacaktır. Bu dönem fakültemizde verilmekte olan derslerin bir kısmı mevcut UZEM sistemi üzerinden bir kısmı da ZOOM üzerinden yürütülecektir. Hangi dersin hangi sistem üzerinden verileceği bilgisi bölümünüzün web sitesinde 23.03.2020 tarihi itibari ile yayınlanacak olan uzaktan eğitim ders programında mevcuttur. Laboratuvar ortamında yapılan uygulamalı dersler uzaktan eğitim programına dahil değildir. Bu derslerle ilgili bilgiler daha sonra duyurulacaktır.

ZOOM adlı uygulamada öğretim üyesi her ders saati için bir oturum oluşturmaktadır. Bu oturuma öğrencilerin katılabilmesi için gerekli olan oturum linki veya öğretim üyesinin ‘personal meeting ID’si, öğretim üyesi tarafından sizlerle paylaşılacaktır. Bu aşamada EDMODO adlı ikinci bir uygulamanın kullanılması gerekmektedir.

EDMODO, sosyal medya araçlarına benzeyen web tabanlı bir uygulamadır. Tüm öğretim üyelerimizin ve öğrencilerimizin bu uygulamaya girerek üye olması gerekmektedir. Öğretim üyesi, her ders için EDMODO üzerinde bir sınıf oluşturacaktır. Öğrencilerin de aldıkları derslerin sınıflarına katılmaları gerekmektedir. Daha sonra öğretim üyesi ZOOM üzerinde oluşturduğu her oturumun linkini ders saatinden önce EDMODO üzerindeki sınıfta paylaşacaktır. Öğrenciler de dersin saati geldiğinde bu linke tıklayarak derse katılım sağlayabilecektir. Öğrenciler öğretim üyesinin ‘personal meeting ID’si ile de derse katılım sağlayabilirler.

Derse canlı olarak katılım sağlayamayan öğrencilerin daha sonradan izleyebilmesi amacıyla her ders video olarak kaydedilecek ve EDMODO üzerindeki sınıflarda paylaşılacaktır.

Pazartesi dersler başlayacağından öğrencilerimizin bu haftasonu aşağıdaki linkte yer alan tanıtım kılavuzlarını ve eğitim videolarını inceleyerek bu uygulamaları kullanmaya başlamaları gerekmektedir.

DOSYALAR

TARİH DOSYA ADI İNDİR
21.03.2020 ALMS Eğitim Videosu
20.03.2020 ZOOM Eğitim Videosu
21.03.2020 ZOOM Öğrenci Eğitim Videosu
20.03.2020 ZOOM Öğrenci ve Eğitmen Kılavuzu