Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

Seminer: Petrokimya Ürünlerine Alternatif Doğa Dostu Biyoplastiklerin Üretimi ve Geliştirilmesi

26.07.2022

Özellikle tüketim odaklı günümüz dünyasında satın aldığımız neredeyse her ürünün paketinde ve çoğu ürünün içeriğinde plastik var. Dünyada her yıl ortalama 400 milyon ton plastik çöpe gidiyor, 60 milyon plastik su şişesi toprağa karışıyor ve bunların doğada çözünmesi 1.000 yılı aşıyor. Bu nedenle doğada bıraktığımız etki için sorumluluk almamız gerekiyor.

“Plastiksiz Temmuz”, kişilerin kullandıkları plastik miktarı konusunda farkında olmalarını sağlayarak, onları tek kullanımlık plastik ürünleri hayatlarından çıkarmaları için bir meydan okumaya davet ediyor.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sürdürülebilirlik Ofisi olarak, biz de 2022 Temmuz ayında plastiksiz bir yaşamı teşvik ederek bu konuda bir farkındalık oluşturmayı ve günlük yaşamımızda fark yaratacak alışkanlıklar kazandırmayı amaçladık.

İMÜ Sürdürülebilirlik Ofisi’nin Plastiksiz Temmuz için düzenlediği ve İMÜ Rektör Yardımcısı ve Sürdürülebilirlik Ofisi Koordinatörü Prof.Dr. Yaşar BÜLBÜL’ün moderatörlüğünü üstleneceği ilk etkinliğe İstanbul Medeniyet Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Murat KAZANCİ konuk olacak. KAZANCİ, «Petrokimya Ürünlerine Alternatif Doğa Dostu Biyoplastiklerin Üretimi ve Geliştirilmesi» başlıklı sunumunda ekolojik ayak izinin azaltılabilmesi için plastik atık üretimini engelleyecek ve plastiğe alternatif olarak kullanılabilecek, organik malzemelerden üretilen biyoplastik malzemeleri ele alacak. Biyoplastik kullanımının çevre kirliliğini azaltması sayesinde atık yönetim sürecine ve ekolojik döngüye sağlayacağı katkıları değerlendirecek.

26 Temmuz 2022 Salı günü, saat 15:00’da Zoom üzerinden çevrim içi olarak düzenlenecek seminerimiz tüm ilgililerin katılımına açıktır.

Tarih: 26 Temmuz 2022 Salı
Saat: 15:00

Katılım Linki: https://medeniyet-edu-tr.zoom.us/j/93453400634?pwd=dHNWMEJzNGpFREFSUFA5Mi9XUDhuQT09
ID: 934 5340 0634
Passcode: 284388