Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

Fakültemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Dilsiz'in Koronavirüs Salgını ile İlgili Medya Haberleri

02.04.2020

Fakültemiz Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü bölüm başkanı Üyesi Prof. Dr. Nihat Dilsiz, Anadolu Ajansı'na yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili verdiği röportajda hastalığın belirtilerine, risk gruplarına, bulaşma şekline değindi ve alınması gereken önlemlerle ilgili bilgiler verdi. Ayrıca virüslere karşı vücudun savunma sistemine yardımcı olan D vitamininin salgın hastalıklara karşı önem arz ettiğini ancak aşırı tüketiminin de zararlı olduğunu belirtti. Haberin tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: 

https://www.aa.com.tr/tr/koronavirus/koronaviruse-karsi-d-vitamininde-denge-uyarisi/1780126

Yenişafak'a verdiği röportajında ise yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının teşhis ve tedavisiyle ilgili olarak, vücut kan sıvısından izole edilecek doğal hücre parçacıkları ile virüsün çoğalmasının engellenebileceğini söyledi. Teşhis ve tedaviye yönelik laboratuvarlarında yaptıkları güncel çalışmalara ilişkin de bilgi veren Prof. Dr. Nihat Dilsiz, "Vücut kan sıvısından izole edilecek eksozom (doğal hücre parçacıkları) adı verilen vezikül aracılığı ile viral RNA'ya bağlanabilen 20 nükleotitlik küçük mikroRNA'yı hastaya burun spreyi veya kan yolu ile verebiliriz. Bu mikroRNA'lar insan genomuna bağlanmaksızın sadece hedef Kovid-19 proteinlerini sentezlemekle görevli olan viral mRNA'ya bağlanarak onun protein sentezini ve dolayısıyla çoğalmasını engelleyebilecektir. Buna ilave olarak kan yolu ile verilmesi durumunda virüsün bulunabileceği vücudun tüm hücrelerine gönderilerek etkisi sağlanabilir. Ancak bu konuda öncelikli olarak belli sayıda test yapmamız gerekir ve bu tür bir çalışma ideal şartlarda yaklaşık bir yılı alabilecektir" dedi. Haberin tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: 

https://www.yenisafak.com/hayat/prof-dr-nihat-dilsiz-kan-sivisindan-elde-edilen-parcaciklari-ile-koronavirusun-cogalmasi-onlenebilir-3532607