Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

Fakültemiz TEAM İMU FW Takımı TEKNOFEST 2021 Uluslararası İHA Yarışması'nda 3. Oldu

21.09.2021

Danışmanlığı Fakültemiz Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Kontrol ve Kumanda Sistemleri Anabilim Dalında görev yapan Dr. Öğr. Üyesi Haluk BAYRAM’ın yaptığı Saha Robotiği Laboratuvarı ve İMU Robotik Kulübü üyelerinden oluşan TEAM IMU FW takımı, TEKNOFEST kapsamında 13-18 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılan Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nda sabit kanat yerlilik kategorisinde 3’üncülük ödülünü alarak büyük bir başarıya imza attı.

Yarışma doğrultusunda özgün olarak tasarlanan ve üretimi gerçekleştirilen İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemi 1.6 kg kalkış ağırlığına ve 200 cm kanat açıklığına sahiptir. İHA, elden atılabilir konfigürasyona uygun şekilde tam otonom kalkış, seyir uçuşu ve iniş görevlerini yapabilmektedir. Takım tarafından geliştirilen yazılımlar ile hedef tanıma ve hedef konumlandırması yapabilmekte, özgün yer istasyonu arayüz yazılımı vasıtasıyla uçuş parametrelerinin takibi yerden gerçek zamanlı olarak takip edilebilmektedir. Görev doğrultusunda, tespit edilen koordinatlara otonom olarak faydalı yük bırakma işlemini otonom yazılımlar vasıtasıyla insan müdahalesi olmadan yapabilmektedir. Team IMU FW takımı, geliştirilen otonom uçuş ve özgün yer istasyonu ara yüz yazılımları ile Sabit Kanat Yerlilik Kategorisinde 3.'lük ödülü elde etti. 

Öğrencilerimizi ve Danışman öğretim üyemizi başarılarından ötürü kutlarız.

TEAM IMU FW üyeleri: Ahmet Buğra Büyükarslan (takım kaptanı), Mustafa Şahan, Umut Dumandağ, Ferdi Dumandağ, Yasin Koca, Dr. Öğr. Üyesi Haluk Bayram (danışman)